profesjonalnikierowcy.pl

Blog tematyczny o samochodach, motorach i gadżetach

Motocykle

Motor na kategorie B — jakim można jeździć?

Motor na kategorie B — jakim można jeździć?

Jazda motocyklem dla wielu osób jest sposobem na życie. Jest to doskonała forma relaksu i spędzania wolnego czasu. Podczas jazdy na motorze wyzwala się adrenalina i można poczuć, że się żyje. Kilka lat temu została wprowadzona możliwość prowadzenia motoru przez osoby, które mają prawo jazdy kategorii B. Jaki motor na kategorie B można kupić?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki motor na kategorię B można kupić
  • czy jazda motorem jest trudna
  • co jest niezbędne podczas jazdy motorem

Zobacz także: Jak sprawdzić cewkę zapłonową w motorze?

Motocykl na kategorie B

Motocyklem klasy 125 cm3 mogą jeździć osoby posiadające prawo jazdy kategorii B dłużej niż trzy lata. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych maszyn, które zapewniają dobrą dynamikę i przyspieszenie. Wybór jest duży, a i zakres cenowy jest bardzo ciekawy. Można wybrać nieco tańsze modele, a także motocykle z prawdziwego zdarzenia. Jedną z propozycji jest motor Aprilia RS125 z niewielkim silnikiem, który rozpędza się nawet do 120 km/h. Drugą propozycją jest Honda CB125R, która zachwyca swoim designem i nowoczesnymi rozwiązaniami. Bez większego problemu można się rozpędzić do 105 km/h.

Motor na kategorie B — dlaczego warto kupić?

Motocykl o pojemności 125 cm3 to świetny i tani sposób na przemieszczanie się po mieście lub na dłuższych trasach. Be żadnego problemu można rozpędzić się do 120 km/h, dzięki czemu jazda poza granicami miasta jest sprawna i szybka. Tego typu motocykle spalają mało paliwa, a więc jazda jest ekonomiczna. Można bez większych problemów znaleźć miejsce parkingowe, a wielu miastach motocykle mogą parkować za darmo. Motor do 125 cm3 jest znacznie tańszy niż kupno auta, a także eksploatacja nie wiąże się z wysokimi kosztami. Dodatkowo ubezpieczenie OC jest także tańsze niż w przypadku samochodu.

motor na kategorię B

Czy jazda motorem jest trudna?

Technika poruszania się motocyklem do 125 cm3 nie jest trudna i nie jest wymagane profesjonalne szkolenie. Na początku należy zaznajomić się z obsługą motocykla. W internecie jest bardzo dużo filmów instruktażowych, które pokazują, jak zmienia się biegi czy jak bezpiecznie należy hamować. Na pierwszą jazdę najlepiej wybrać się na plac manewrowy lub na drogę, która jest rzadko uczęszczana. Najlepiej jest wykupić kilka godzin w ośrodku szkoleniowym i szybko nauczyć się jazdy na motocyklu. Dzięki temu będzie można uniknąć błędów, które często popełniane są przez początkujących motocyklistów.

Co jest niezbędne podczas jazdy motorem?

Podczas jazdy na motorze należy mieć założony kask. Bardzo ważne jest kupno atestowanego produktu, który zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy lub ewentualnego wypadku. Dobrze jest także zaopatrzyć się w kurtkę motocyklową, która ma wstawki do ochrony pleców, barków i łokci. Podczas upałów można użyć otworów wentylacyjnych, które zapewniają wygodę podczas podróży. Nie obejdzie się także bez rękawiczek, które powinny być odporne na przetarcie. Dobrze jest mieć także odpowiednie buty, które będą chronić stopy i kostki. Taki strój z pewnością znacznie ułatwi jazdę i sprawi, że będzie ona bezpieczniejsza. Można także wybrać wzmocnione spodnie jeansowe ze wbudowanymi protektorami. Jeżdżąc motorem do 125 cm3, można poczuć wiatr we włosach i podróżować w najdalsze zakątki.

Zobacz także: Strój motocyklowy męski — co wybrać?

Udostępnij