profesjonalnikierowcy.pl

Blog tematyczny o samochodach, motorach i gadżetach

Motocykle

Jak dobrać kask motocyklowy? Najlepsze porady

Jak dobrać kask motocyklowy? Najlepsze porady

W obecnych czasach wiele osób zastanawia się, jak dobrać kask motocyklowy. Można go zakupić w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Dostępny jest w relatywnie niskich cenach, jednakże wiele zależy od konkretnego producenta. Zawsze jednak najlepiej postawić na sprawdzoną markę, ponieważ jakość kasku powinna być kwestią priorytetową. Dzięki niemu można zabezpieczyć swoje zdrowie oraz życie w czasie jazdy na motocyklu. Warto dowiedzieć się, jaki kask jest najlepszym wyborem dla motocyklisty.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak dobrać kask motocyklowy
  • jakie cechy powinien mieć dobry kask
  • na co zwrócić uwagę kupując kask

Zobacz także: Strój motocyklowy męski — co wybrać?

Jaki kask motocyklowy wybrać?

Dobrej jakości kask dla motocyklisty powinien mieć konkretne cechy. Przede wszystkim musi zapewniać odpowiednią widoczność. Jest to zdecydowanie podstawowy czynnik bezpiecznej jazdy. Wybierając kask motocyklowy, trzeba zdecydować się na model, który zapewnia jak najszerszy kąt widzenia, o czym nie każdy wie. Warto dodać, że na rynku można zakupić kaski integralne, otwarte, szczękowe, a ponadto enduro. Można też postawić na kask typu cross. W praktyce jest tak, że najlepszą widoczność zapewniają zdecydowanie kaski otwarte typu jet, jednakże pośród modeli integralnych, szczękowych oraz adventure można zakupić też propozycje z bardzo szerokim wizjerem. Co więcej, w kaskach cross/enduro kwestia widoczności schodzi jednakże na dalszy plan, bowiem w dużej mierze zależy ona od gogli.

Dobry kask

Innym bardzo istotnym czynnikiem w czasie doboru kasku dla motocyklisty jest zdecydowanie jego wentylacja. Wpływa ona na poziom bezpieczeństwa i na komfort jazdy. Okazuje się, że niewydolny system wentylacji to między innymi zaparowany wizjer w czasie jazdy w deszczu, a ponadto zbyt wysoka temperatura wewnątrz skorupy. Do tego należy doliczyć nieprzyjemny zapach, który kumuluje się w czasie dłuższej przejażdżki. Niestety takie warunki panujące w kasku powodują dekoncentrację oraz zmęczenie. W ten sposób zmniejsza się poziom komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy, co jest bardzo istotne.

Kask na motor

Kupując kask dla motocyklisty, trzeba zwracać uwagę na jego wagę. Jest to parametr, który wpływa głównie na komfort jazdy. Warto wiedzieć o tym, że zbyt ciężki kask, który waży ponad 2 kilo, przyczynia się do szybszego zmęczenia w czasie szybkiej jazdy. Jest to spowodowane dużym naporem wiatru, z kolei zbyt lekki może świadczyć o bardzo wysokiej bądź bardzo niskie jakości materiałów. Warto zauważyć, że im lepszy materiał, tym mniejsza jest jego masa, jednakże bardzo słabej jakości kaski motocyklowe często ważą za mało.

W czasie wyboru takiego przedmiotu trzeba też zwrócić uwagę na wygłuszenie. Okazuje się, że hałas jest największą zmorą motocyklistów, którzy poruszają się ze znaczną prędkością. Warto zauważyć, że wiatr próbując się przecisnąć przez każdą szparę w źle wyciszonym kasku, nierzadko potrafi zepsuć nawet najciekawszą podróż motorem. Dlatego warto zakupić odpowiednio wygłuszony model. Taki kask można zakupić w wielu sklepach. Dostępny jest w relatywnie niskiej cenie, jednak wiele zależy od konkretnie wybranej marki. Za najlepsze kaski dla motocyklisty trzeba dość sporo zapłacić. Jednakże zdecydowanie nie warto na nich oszczędzać, ponieważ bezpieczeństwo oraz komfort jest bardzo ważne.

Zobacz także: Jak wybrać rękawice motocyklowe damskie?

Udostępnij