profesjonalnikierowcy.pl

Blog tematyczny o samochodach, motorach i gadżetach

Motocykle

Ile kosztuje prawo jazdy na motor? Sprawdzamy

Ile kosztuje prawo jazdy na motor? Sprawdzamy

Osoby zainteresowane prowadzeniem motocykla chcą wiedzieć, ile kosztuje prawo jazdy na motor. Warto zapoznać się ze szczegółami po to, aby dowiedzieć się, która kategoria prawa jazdy będzie najodpowiedniejsza.

Pierwsze uprawnienia na motocykl

Jeśli jest się posiadaczem prawa jazdy kategorii B nie dłużej niż trzy lata lub też motocykl, który chce się prowadzić, ma za dużą pojemność, to trzeba będzie zdać egzamin na jedną z kategorii prawa jazdy umożliwiającą jazdę motocyklem. Pierwszą z kategorii jest AM, która poniekąd zastąpiła kartę motorowerową. Jest ona dostępna dla każdej osoby, która ukończyła czternasty rok życia. Do otrzymania tej kategorii potrzebne będzie uzyskanie zgody od rodzica lub opiekuna prawnego na piśmie. Kategoria ta daje prawo do prowadzenie motoroweru, napędzanego silnikiem spalinowym o pojemności do 50 centymetrów sześciennych. Może to być też motorower elektryczny o mocy maksymalnej 4 kilowatów. Takim pojazdem można poruszać się maksymalnie do 45 kilometrów na godzinę. Co ważne, takie prawo jazdy umożliwia również jazdę czterokołowcem, którego masa nie przekracza 350 kilogramów, a prędkość maksymalna 45 kilometrów na godzinę. Może to być na przykład quad, czyli pojazd, który coraz częściej można zauważyć na polskich drogach. Przykładami pojazdów, którymi można poruszać się, posiadając kategorię AM, są skutery oraz motocykle z manualną skrzynią biegów.

Kategorie prawa jazdy na motocykl

Kolejną kategorią jest A1, czyli taka dostępna dla osób starszych, które ukończyły 16. rok życia. Oczywiście, również w tym przypadku potrzebna będzie pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na przystąpienie do egzaminu. Posiadając to uprawnienie, można jeździć pojazdem o pojemności do 125 centymetrów sześciennych. Może to być również trójkołowiec o mocy nieprzekraczającej 15 kilowatów. Warto wiedzieć, że posiadanie tej kategorii umożliwia również poruszanie się pojazdami z kategorii AM. Warto nadmienić, że poruszanie się takim motocyklem możliwe jest również po trzech latach posiadania prawa jazdy kategorii B.

Pozostałe kategorie

Kategoria A2 dostępna jest tylko dla osób, które ukończyły 18. rok życia i posiadanie jej umożliwia poruszanie się większymi jednośladami. Jest to kategoria, dzięki której legalnie można jeździć motocyklami o mocy do 35 kilowatów oraz motocykla trójkołowego o mocy do 15 kilowatów. Również w tym przypadku można poruszać się pojazdami z kategorii AM.

Ostatnią kategorią jest A, która jest najwyższą z nich. Daje ona uprawnienia do poruszania się motocyklem nawet z bocznym wózkiem. Cała konstrukcja nie może ważyć więcej niż 100 kilogramów. Kategoria A otwiera również drogę do prowadzenia pojazdów z kategorii AM. Takie prawo jazdy jest dostępne dla osób, które ukończyły 20. rok życia, tylko dla osób, które mają prawo jazdy kategorii A2 od lat dwóch. Dla osób, które nie mają prawa jazdy kategorii A2, ta kategoria jest możliwa do zdobycia dopiero po ukończeniu 24 roku życia.

Ceny prawa jazdy są różne i zależą one od wybranej kategorii, tym samym kategoria AM kosztuje od 600 do 1200zł. Kategoria wyższa, czyli A1 to koszt od 1700 do 2300zł. Kategoria A2 to 1800-2500zł. Najdroższa jest kategoria A, której koszty oscylują między 2200zł, a 2600.

EVBIKE

Udostępnij