profesjonalnikierowcy.pl

Blog tematyczny o samochodach, motorach i gadżetach

Samochody

Jak działa sprzęgło?

Jak działa sprzęgło?

Nie każdy wie o tym, jak działa sprzęgło w samochodzie. Jest to bardzo istotna wiedza. Dzięki niej można lepiej zrozumieć działanie samochodu. Używając poprawnie sprzęgła, nie zużyjemy go zbyt szybko i zapobiegniemy częstej wymianie tego elementu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • z czego składa się sprzęgło
  • jak działa sprzęgło
  • jakie są objawy zużytego sprzęgła

Zobacz także: Co to jest ekonomiczna jazda samochodem?

Specyfikacja sprzęgła

Warto wiedzieć o tym, że sprzęgło to bardzo ważny podzespół samochodowy, który ma skomplikowaną konstrukcję. Przede wszystkim tworzy go bardzo dużo elementów, których współpraca pozwala sprawnie zmieniać biegi podczas jazdy. Dobrze bliżej przedstawić działanie sprzęgła. Okazuje się, że znajomość mechanizmu funkcjonowania tego podzespołu w samochodzie jest przydatna, żeby zawsze w porę wykryć nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Oczywiste jest to, że bez sprawnie działającego sprzęgła nie ma mowy o bezpiecznej jeździe na drodze. Sporo osób zastanawia się, do czego potrzebne jest sprzęgło. Jego zadaniem jest przede wszystkim przekazanie momentu obrotowego z wału napędowego do wału napędzanego. Dobrze wiedzieć, że mechanizm działania sprzęgła często jest różnorodny. Co więcej, w zależności od typu samochodu instaluje się odmienne sprzęgła o nieco innej budowie, a dodatkowo innym sposobie działania. W autach osobowych montuje się sprzęgło cierne, które skutecznie przenosi moment obrotowy pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów, o czym nie każdy pamięta.

Jak działa sprzęgło?

Warto wiedzieć o tym, że wciśnięcie pedału sprzęgła podczas jazdy samochodem powoduje oddzielnie przekładni od wału korbowego, przez co kierowca nierzadko bez trudu dokonuje zmiany biegów bądź zatrzymuje samochód. Co istotne, wciśnięcie pedału sprzęgła sprawia, iż moment obrotowy nie jest już przenoszony. Okazuje się, że puszczenie tego podzespołu sprawi, iż sprężyny z powrotem dociskają wał korbowy oraz przekładnię. W ten sposób umożliwiana jest praca układu w samochodzie.

Warto wiedzieć, jakie są elementy sprzęgła. Przede wszystkim mowa tutaj o skomplikowanym podzespole, który konstruowany jest z wielu elementów. Tworzy go tarcza sprzęgła, łożysko, a także docisk. Jednakże te elementy tworzą główną część sprzęgła, lecz nie funkcjonowałyby one odpowiednio bez dodatkowych podzespołów. W tym przypadku mowa tutaj o kole zamachowym, wale korbowym, wałku sprzęgłowym, a ponadto sprężynach. Jak się okazuje, wał korbowy to jeden z najistotniejszych elementów w całym układzie. Jest on przytwierdzony od razu do silnika. Z innej strony wał korbowy jest zainstalowany do koła zamachowego.

jak działa sprzęgło

Jakie są objawy zużytego sprzęgła?

Wiele osób zastanawia się, jakie są objawy zużytego sprzęgła. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o ślizganiu się sprzęgła. Nie można też bagatelizować wysokiego brania sprzęgła. Innym niepokojącym objawem jest nieprzyjemny zapach w kabinie auta, a także szarpanie w czasie ruszania. Do tego brak możliwości zmiany biegów oraz brak możliwości włączenia pierwszego biegu oraz biegu wstecznego w czasie pracy na biegu jałowym, wskazuje na uszkodzone sprzęgło. Innym niepokojącym objawem jest drżenie lewarka zmiany biegów. W takim przypadku trzeba niezwłocznie udać się do renomowanego serwisu samochodowego. Nierzadko wymiana sprzęgła jest kosztowa.

Zobacz także: Jaki olej do skrzyni biegów będzie najlepszy?

Udostępnij