profesjonalnikierowcy.pl

Blog tematyczny o samochodach, motorach i gadżetach

Samochód

Jaki olej do skrzyni biegów będzie najlepszy?

Jaki olej do skrzyni biegów będzie najlepszy?

Wiele osób nie ma pojęcia, ile oleju do skrzyni biegów należy dolać, żeby było optymalnie. Receptą na długoletnią i bezawaryjną pracę są okresowe przeglądy oraz wymiana płynów eksploatacyjnych. Trzeba również wymieniać elementy, które podczas codziennej jazdy się zużywają. W tym artykule wyjaśnimy, jaki olej do skrzyni biegów będzie najlepszy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy wymienić olej do skrzyni biegów
  • ile oleju do skrzyni biegów powinno się wlewać
  • jaki olej do skrzyni biegów będzie najlepszy

Zobacz także: Jakie są objawy zużytego sprzęgła?

Wymiana oleju

Można śmiało powiedzieć, że wymiana oleju to podstawa. Należy pamiętać nie tylko o wymianie oleju silnikowego, ale również oleju w skrzyni biegów. Zatarty silnik to bez wątpienia najczęstszy skutek zaniedbań, związany ze starym olejem. Awaria silnika może być bardzo kosztownym problemem, jeśli nie przestrzegasz zaleceń producenta i zapominasz o wymianie oleju. Wymiana oleju w skrzyni biegów jest mało znanym pojęciem dla osób, które nie pasjonują się motoryzacją. Niektórzy uważają nawet, że jest to zbędny i niepotrzebny wydatek. Nie można jednak tego bagatelizować, ponieważ bardzo niebezpieczny może być brak oleju w skrzyni biegów objawy są jednoznaczne.

Właściwości oleju

Wiele ważnych funkcji pełni olej w skrzyni biegów. Nie tylko łagodzi i wytłumia uderzenia kół zębatych, ale również smaruje poszczególne elementy i chłodzi rozgrzane podzespoły. Poza tym utrzymuje wszystko w czystości, chroni przed korozją i niweluje drgania. Olej musi mieć właściwe parametry, dostosowane do określonego auta. Inny rodzaj stosuje się w aucie sportowym, a inny w skrzyni biegów auta miejskiego. Należy pamiętać, że w autach sportowych obciążenia są zdecydowanie większe. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że olej nie może oddziaływać agresywnie na uszczelki i niemetalowe elementy, a także nie powinien się pienić. Bez względu na temperaturę powinien zachowywać odpowiednie właściwości smarujące oraz konsystencję. Bardzo szybki rozwój technologiczny skrzyń biegów mogliśmy zaobserwować w ostatnich latach.

Kiedy wymienić olej?

Olej lepiej wymienić wcześniej, niż gdy już będzie za późno. W ten sposób można uniknąć późniejszych wydatków. Właściwym momentem wydaje się przebieg 50 tys. km, jednak wiele zależy też od wieku auta oraz sposobu użytkowania. Nawet najlepszej jakości olej może stracić swoje właściwości po pewnym czasie.

jaki olej do skrzyni biegów

Warto mieć na uwadze, że wymiana oleju w skrzyni automatycznej jest dosyć skomplikowana, więc mało doświadczone i początkujące osoby mogą sobie nie poradzić. Nowoczesne skrzynie automatyczne są zaprojektowane tak, że najpierw trzeba je kompletnie zdemontować, żeby wymienić olej. Właśnie dlatego takie zadanie lepiej powierzyć doświadczonym fachowcom. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych specjalistów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Wymiana oleju w przypadku skrzyni manualnej jest zdecydowanie prostsza. Łagodniejsze w skutkach są również ewentualnie zaniedbania. Silne magnesy umieszczone są wewnątrz korpusu i wyłapują opiłki metalu, które powstały podczas eksploatacji. Wymiana zużytego oleju wcale nie musi oznaczać pełnego demontażu skrzyni. Teraz już powinieneś wiedzieć, jak wymienić olej.

Zobacz także: Pielęgnacja samochodu

Udostępnij