profesjonalnikierowcy.pl

Blog tematyczny o samochodach, motorach i gadżetach

Samochody

Co to jest ekonomiczna jazda samochodem?

Co to jest ekonomiczna jazda samochodem?

Ekonomiczna jazda samochodem jest bardzo istotna. Dzięki niej można oszczędzać paliwo. Przyczynia się to do mniejszych wydatków. Ponadto ekonomiczna jazda jest ekologiczna. Warto dowiedzieć się, kiedy zmieniać biegi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy zmieniać biegi
  • jak zmieniać biegi
  • na czym polega ekonomiczna jazda samochodem

Zobacz także: Pielęgnacja samochodu

Kiedy zmieniać biegi?

Okazuje się, że o ekonomicznej jeździe co najmniej raz w życiu słyszał każdy kierowca. Pomimo że kolejne generacje aut są coraz nowocześniejsze oraz bardziej ekologiczne, wciąż dobrze stosować się do zasad ekonomicznego prowadzenia pojazdu. Przede wszystkim można ograniczyć negatywny wpływ przemieszczenia się samochodami na środowisko naturalne. Można też zadbać o stan swojego portfela, zwłaszcza w czasach, kiedy paliwo jest bardzo drogie. Trzeba wiedzieć o tym, że jazda ekonomiczna to taka, która pozwala przejechać trasę optymalnie szybko przy jednoczesnej oszczędności paliwa w aucie, a także z zachowaniem wszelakich zasad bezpieczeństwa na drodze. Co więcej, wprowadzenie pewnych nawyków potrafi znacznie ograniczyć wydatki na benzynę. W wielu przypadkach można zaoszczędzić nawet 25 proc. na miesiąc. Dlatego ekonomiczna jazda samochodem jest bardzo istotna.

Jak zmieniać biegi?

Sporo osób nie wie, jak jeździć ekonomicznie. Przede wszystkim jazda ekonomiczna polega na dostosowaniu swych zachowań do obecnej sytuacji na drodze, co jest bardzo istotne. Bardzo ważną zasadą jest unikanie gwałtownego przyspieszania oraz hamowania. Im spokojniej, tym lepiej dla kieszeni oraz środowiska naturalnego. Ważne jest też płynne zmienianie biegów. Trzeba pamiętać o tym, żeby hamować silnikiem wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość. Ponadto nie jest zalecane przyspieszanie zbyt dynamicznie. Co więcej, płynna oraz spokojna jazda samochodem na możliwie jak najmniejszych obrotach silnika to podstawowy element w jeździe ekonomicznej. Taki styl prowadzenia jazdy jest również istotny w czasie zdawania egzaminu na prawo jazdy. Warto dodać, że oszczędności mogą zaczynać się nawet przy samym starcie auta. Dlatego trzeba ruszać dosłownie chwilę po uruchomieniu samochodu, o czym nie każdy pamięta. Należy wiedzieć o tym, że silnik rozgrzewa się o wiele szybciej w czasie jazdy niż podczas postoju.

kiedy zmieniać bieg

Ekonomiczna jazda autem

Niestety nie każdy pamięta o tym, że nie powinno jeździć się na „luzie”, bowiem bieg jałowy także spala pewne ilości paliwa, co jest przecież niewskazane. Warto wiedzieć, że w przypadku pojedynczego auta oszczędzić można nawet do kilkuset złotych w skali miesiąca. Dlatego każdy kierowca powinien pamiętać o ekonomicznej jeździe. Jest to kwestia priorytetowa w obecnych czasach. Okazuje się, że wprowadzenie zasad ekonomicznej jazdy w dużej flocie nierzadko wiąże się z pomniejszeniem miesięcznych kosztów nawet o parę tysięcy. W obecnych czasach chętnie stosowany jest system monitoringu aut. Jest to rozwiązanie, które przeznaczone jest dla średnich oraz większych przedsiębiorstw. Mowa tutaj o firmach, których celem strategicznym jest ograniczenie wydatków, które mają związek z procesem transportu. W takim przypadku ekonomiczna jazda samochodem jest bardzo istotna.

Zobacz także: Jak działa sprzęgło?

Udostępnij