Praca w branży transportowej stanowi coraz atrakcyjniejszy kierunek rozwoju własnej kariery zawodowej dla wielu osób – zarówno tych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, jak i tych, którzy zastanawiają się nad przebranżowieniem. Największy wpływ na ten fakt mają takie czynniki, jak bardzo dobre warunki zatrudnienia, czy atrakcyjne warunki płacowe. Wymagania przedsiębiorców względem kandydatów również nie należą do najwyższych, a popyt na kierowców jest ogromny – nie bez przyczyny branża transportowa zajmuje pierwsze miejsca na większości list zawodów deficytowych.
Jakie wymagania trzeba spełnić, by móc pracować jako kierowca ciężarówki? Jak wygląda codzienna praca kierowcy? Czy kierowca TIR-a dużo zarabia? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia tego rodzaju? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.
Kierowca ciężarówki – jakie wymagania trzeba spełnić, by otrzymać tę pracę?
Jak już wspomnieliśmy na wstępie niniejszego tekstu, przedsiębiorcy nie stawiają kandydatom szczególnie zaporowych wymagań. By pracować jako kierowca ciężarówki nie trzeba mieć wysokiego wykształcenia – zasadniczo w ogóle nie gra ono roli w trakcie procesu rekrutacyjnego, więc swoją aplikację można składać nawet posiadając wykształcenie podstawowe. Doświadczenie na podobnym stanowisku na pewno będzie mile widziane, jednak z uwagi na ogromne deficyty w branży, nie będzie ono czynnikiem decydującym o przyjęciu.
Absolutną podstawę dla zdobycia zatrudnienia w tym zawodzie stanowi prawo jazdy kat. C, uprawniające kandydata do poruszania się samochodami ciężarowymi. Niezbędne będą także obowiązkowe badania dla kierowców, jednak wykonuje się je z inicjatywy i na koszt przyszłego pracodawcy.
Warto już w tym miejscu zadbać także o dodatkowe uprawnienia i umiejętności, takie jak znajomość języka angielskiego czy niemieckiego (dla lepszej komunikacji z kontrahentem zagranicznym), czy uprawnienia na wózki widłowe, które pozwolą nam na pomoc przy rozładunku i załadunku towarów. W przypadku pracy z produktami spożywczymi, będziemy musieli posiadać również aktualne badania do celów sanitarno-epidemiologicznych, jednak i one przeprowadzane są na koszt pracodawcy.
Tym, co warto podkreślić w opisywanym kontekście, są kompetencje miękkie zatrudnionych. Wpływają one bowiem w znacznym stopniu na efektywność pracownika i nie bez powodu są nierzadko stawiane przez przedsiębiorców na równi z umiejętnościami praktycznymi. Do najczęściej wymienianych w ogłoszeniach kompetencji tego rodzaju należą: komunikatywność, odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu, zdolność do logicznego myślenia czy zaangażowanie w powierzone obowiązki.
Praca kierowcy – co ją charakteryzuje? Jakie są rodzaje?
Praca kierowcy może mieć różny charakter, o którym decyduje nie tylko miejsce pracy, ale i rodzaj przewożonego towaru czy trasa, jaką kierowca obowiązany jest obrać. Szczególnie ten ostatni czynnik może mieć kluczowy wpływ na zarobki kierowców.
Jak pokazują najnowsze dane, poziom wynagrodzeń kierowców samochodów ciężarowych jest zasadniczo taki sam we wszystkich miastach w Polsce. Niemniej, na znacznie wyższe zarobki może liczyć kierowca międzynarodowy, aniżeli ten, który porusza się wyłącznie po drogach lokalnych. W przypadku tego pierwszego, mediana zarobków wynosi aż 10 000 złotych brutto miesięcznie. Kierowcy lokalni zarabiają między 4 000 złotych brutto, a 8 000 złotych brutto miesięcznie.
Zakres obowiązków zasadniczo zawsze jest podobny. Wymienić można chociażby przewóz towarów pomiędzy określonymi punktami, pomoc w rozładunku i załadunku towarów, czy dbałość o dokumentację transportową.
Najlepsze ogłoszenia o pracę dla kierowców – gdzie ich szukać?
Trzeba jasno przyznać, że bez względu na to, czy interesuje Cię praca dla kierowcy w Lublinie, praca dla kierowcy w Szczecinie, czy zatrudnienie w jakimkolwiek innym, polskim mieście, to wśród wielu sposobów pozwalających na zdobycie pracy, wyłącznie jeden z nich będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością.
Najprędzej stabilne zatrudnienie jako kierowca ciężarówki otrzymasz przeglądając najnowsze oferty pracy na rozmaitych portalach ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. Zarówno struktura jak i popularność rzeczonych serwisów umożliwiają obu stronom najwygodniejsze i najbardziej optymalne nawiązanie współpracy.
Artykuł sponsorowany