profesjonalnikierowcy.pl

Blog tematyczny o samochodach, motorach i gadżetach

Samochody

Przeciekający szyberdach – jak go naprawić?

Przeciekający szyberdach – jak go naprawić?

Szyberdach jest dodatkowym, przydatnym elementem wyposażenie auta. Choć nie używa się go przez większość roku (jedynie latem), wciąż cieszy się dużą popularnością. Jak każdy element samochodu, nawet szyberdachy ulegają uszkodzeniom. Jednym z najczęstszych problemów jest nieszczelność. Jak naprawić przeciekający szyberdach? Czy naprawa szyberdachu to jedyna opcja?

Dlaczego szyberdach przecieka?

Jeśli w samochodzie szyberdach został zamontowany fabrycznie, przyczyną problemów z nieszczelnością jest najprawdopodobniej problem z odpływami. Każdy szyberdach fabryczny ma uszczelkę, która przylega do krawędzi okna dachowego. Cały układ bywa bezawaryjny – do momentu, gdy zatka się odpływ. Problem może zostać rozwiązany bardzo szybko. Wystarczy zaopatrzyć się w drut o średnicy około 2 mm, za pomocą którego poprzetykasz kanały. Naprawa szyberdachu może zostać przeprowadzone zatem „domowym” sposobem. W samochodach, gdzie szyberdach został zamontowany fabrycznie, nie wolno go uszczelniać przy pomocy środków uszczelniających.

Jeżeli szyberdach nie został zamontowany fabrycznie, sytuacja przedstawia się inaczej. Okazuje się, że nie ma on odpływów, zatem usterka polega na nieszczelności między uszczelką a karoserią samochodu. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest wymiana uszczelki na nową lub poprawa ułożenia uszczelki.

Inne przyczyny przeciekającego szyberdachu. Kiedy potrzebna jest naprawa szyberdachu?

Zatkane odpływy czy nieszczelna uszczelka to nie jedyne przyczyny zepsutego szyberdachu. Innym powodem może być awaria silnika szyberdachu. Wpłynąć na to mogą m.in. wilgoć, skrajne temperatury. Szyberdach o niesprawnej jednostce napędowej może nie domykać się do końca, w wyniku czego woda (w dużych ilościach) dostaje się do środka. Jedynym sposobem na naprawę tej usterki jest wymiana silniczka (w warsztatach samochodowych rzadko realizuje się naprawy takich jednostek napędowych). 

Kolejną przyczyną przeciekającego szyberdachu może być niesprawna linka (połączona z silnikiem i oknem dachowym), która uległa zużyciu (np. na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych, wilgoci, promieniowania UV), zabrudziła się. Linkę należy oczyścić, ewentualnie wymienić. Tak wygląda wtedy naprawa szyberdachu. 

Szyberdach może źle pracować również na skutek uszkodzonych ślizgów – ich nieprawidłowe działanie wpływa na zacinanie lub zatrzymanie mechanizmu. Ślizgi należy wymienić lub naprawić za pośrednictwem specjalnych zestawów. 

Niepozorną przyczyną przeciekającego szyberdachu mogą być również zanieczyszczenia. Brud w dużych ilościach zatyka odpływy, wpływa na złe funkcjonowanie prowadnic. 

Jak zadbać o szyberdach? 

Każdy kierowca powinien przynajmniej raz w roku sprawdzić drożność szyberdachu (w przypadku montażu fabrycznego). Warto przyjrzeć się, czy cały mechanizm przylega dokładnie do krawędzi okna dachowego, a także czy na prowadnicach nie znajdują się zabrudzenia. Jeśli zauważysz jakieś problemy z nim, zastanów się nad wymianą lub naprawą szyberdachu.

Czy szyberdach można zawsze naprawić? Profesjonalna naprawa szyberdachu

Warto wiedzieć, że naprawa szyberdachu nie zawsze jest możliwa. W skrajnych wypadkach jedyną możliwą opcją staje się zakup nowego mechanizmu. Wymiana szyberdachu (https://motointegrator.com/pl/pl/uslugi/265-wymiana-naprawa-szyberdachu) na fabrycznie nowy stanowi stosunkowo proste, lecz bardzo drogie zadanie. Zdarza się, że koszty są tak poważne, że przewyższają faktyczną wartość nienowego auta. Realną opcją jest wymiana szyberdachu na zamiennik lub używany odpowiednik. 

W przypadku szyberdachu niefabrycznego sprawa jest prostsza i tańsza – wystarczy wymienić lub naprawić uszczelki.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij