Niezależnie od tego, czy zimą codziennie korzystałeś z samochodu, czy większość czasu spędził on w garażu, czas na jego generalne sprzątanie i czyszczenie. Maj to dobry czas na czyszczenie samochodu. Zazwyczaj na zewnątrz panuje już dodatnia temperatura i można czyścić samochód na świeżym powietrzu.
Jak rozpocząć wiosenne porządki w aucie?
Wiosenne porządki zaczynamy od wymiany benzyny. Dotyczy to zwłaszcza tych użytkowników, którzy przez zimę garażowali samochód. Eksperci twierdzą, że jakość benzyny wlewanej do zbiornika zaczyna się zmieniać na gorsze już po trzech miesiącach. Wynika to z faktu, że lotne składniki paliwa odparowują. Następnie sprawdź opony. Do maja większość właścicieli samochodów przerzuca się na opony letnie, ale zapomina sprawdzić stan kół i głębokości bieżnika przed ich założeniem. Obecnie dla samochodów osobowych i ciężarowych o masie do 3,5 tony głębokość bieżnika opon letnich musi wynosić co najmniej 1,6 mm.
Lód i śnieg mogą mocno uszkodzić pióra wycieraczek, dlatego dobrze jest sprawdzić, czy nie trzeba ich wymienić. Charakterystyczną oznaką zużytych piór wycieraczek są smugi, które pozostawiają na szybie. Sprawdź działanie klimatyzatora i wymień filtr kabinowy. Sprawdź, czy działają wszystkie lampy.
Jak wyczyścić samochód na wiosnę?
Po zimie warto dokładnie umyć auto – nie tylko karoserię, ale i podwozie. Czynność tę można wykonać na automatycznej lub ręcznej myjni samochodowej. Zaletą mycia ręcznego jest przede wszystkim wysoka precyzja, tak ważna przy czyszczeniu samochodu po zimie. Jeśli nie usuniemy soli z karoserii po zimie, możemy być pewni, że w niedługim czasie spowoduje wiele szkód.
Możesz samodzielnie zrobić test lakieru. Wystarczy dokładnie zbadać każdy element karoserii. Sposób naprawy uzależniony jest od rozmiaru uszkodzenia. Gdy jest ich niewiele i są małe, wystarczą zwykłe poprawki. Lakier retuszujący można kupić w wielu sklepach. Jego kolor wybierany jest z uniwersalnej palety kolorów lub na podstawie oznaczenia fabrycznego. Do plam fabrycznych często dołączany jest mały pędzelek i mini szczoteczka, których można użyć do dokładnego usunięcia plamy.
W przypadku poważnych uszkodzeń, przebarwień lub korozji wymagana jest interwencja blacharza i lakiernika. Nie warto zwlekać z naprawą, ponieważ uszkodzenia mogą się nasilać i korodować. Kolejnym krokiem po wypełnieniu ubytków jest zabezpieczenie lakieru woskiem lub innym preparatem o podobnym działaniu.
Przegląd podwozia jest trudny do samodzielnego wykonania, ponieważ potrzebny jest kanał, rampa lub winda oraz dobre oświetlenie. Należy zwrócić szczególną uwagę na sytuację w okolicach nadkoli i progów, gdyż te miejsca są najbardziej narażone na uszkodzenia. Małe ubytki, które nie zostały jeszcze dotknięte korozją, można natychmiast zabezpieczyć sprayem konserwującym.
Jakie akcesoria są niezbędne do czyszczenia auta?
Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie samochodu wewnątrz. Sama procedura czyszczenia wnętrza jest dość czasochłonna. Na szczęście kosmetyki samochodowe ułatwią wiosenne porządki. Potrzebne nam będą:
- Odkurzacz.
- Kosmetyki samochodowe do czyszczenia powierzchni siedzeń i tapicerki.
- Myjka parowa.
- Chemiczne środki czyszczące.
- Różnego rodzaju odświeżacze, nabłyszczacze, zapachy, klimatyzatory nadające efekt nowości powierzchniom wnętrz i aromatyzujące znajdujące się w nich powietrze.
- Komplet pędzli, gąbek, ściereczek i serwetek.
Jak pielęgnować plastik we wnętrzu auta?
Plastikowe elementy wewnątrz samochodu należy czyścić na sucho. Istnieje duża liczba odkurzaczy samochodowych służących do profesjonalnego czyszczenia. Najczęściej są one napędzane przez sprężarkę powietrza, dzięki czemu emitowany jest do nich strumień powietrza, który może rozpylać środki czyszczące. Nowością są ściereczki z mikrofibry. Nie pozostawiają kłaczków, co oznacza, że są idealne w przypadkach, gdy konieczne jest umycie plastikowych elementów. Mają bardzo dużą gęstość i gładką teksturę, co czyni je super mocnymi i trwałymi. Po użyciu tych chusteczek nie pozostają smugi i nie ma potrzeby dodatkowego wycierania.
Czyszczenie tapicerki – podstawowe informacje
Używając środków do czyszczenia wnętrza, należy upewnić się, że są one przeznaczone do konkretnych powierzchni samochodu. Do czyszczenia tapicerki konieczny jest:
- Ręcznik z mikrofibry.
- Pędzel z miękkim włosiem.
- Środek do czyszczenia skóry;
Tkaninę można czyścić szczotką od góry do dołu. Możesz używać szczoteczek o różnych rozmiarach, a nawet starych szczoteczek do zębów do trudno dostępnych miejsc. Podczas czyszczenia tapicerki samochodowej należy wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z którego jest wykonana. Największą ostrożność należy zachować podczas czyszczenia tapicerki skórzanej.
Polecane kosmetyki do czyszczenia samochodu
Karoseria składa się z kilku elementów, z których każdy wymaga starannej pielęgnacji za pomocą specjalnych autokosmetyków. Aby karoseria wyglądała na zadbaną, musisz używać wysokiej jakości szamponów, past i, jeśli to konieczne, dodatkowych środków. Wielu właścicieli samochodów błędnie uważa, że do umycia auta wystarczy gąbka i woda. W ten sposób niemożliwe jest oczyszczenie samochodu z brudu drogowego, drobnych cząstek bitumu, a także soli drogowej zimą. Istnieją specjalne produkty do pielęgnacji lakieru samochodowego, z których każdy spełnia określone funkcje.
Nie można się też obejść bez użycia dobrego szamponu samochodowego – dzięki specjalnemu składowi nie tylko dokładnie oczyści lakier, ale także zapewni mu ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, pojawieniem się drobnych pęknięcia i korozję. Szampony samochodowe są dwojakiego rodzaju – do mycia ręcznego i bezdotykowego. Skład każdego z nich jest inny, dlatego można je stosować wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem, stosując się do zaleceń producenta.
Materiał zewnętrzny