profesjonalnikierowcy.pl

Blog tematyczny o samochodach, motorach i gadżetach

Samochód

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie

Sporo osób nie wie, jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie. Warto to wiedzieć, ponieważ jest to wiedza sprawdzana na egzaminie państwowym. Bez tego nie jest możliwe otrzymanie prawa jazdy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie
  • jak włączyć światła przeciwmgłowe w samochodzie

Zobacz także: Co to jest ekonomiczna jazda samochodem?

Rodzaje świateł w samochodzie egzamin

Okazuje się, że poszczególne światła w aucie powinny być stosowane w zależności od czynników, a ponadto warunków. Co więcej, każdy typ ma swoje funkcje.

Światła mijania

Warto zacząć od świateł mijania. Ich zadaniem jest oświetlanie drogi przed autem, z uwagi na zasięg są określane jako światła krótkie, co jest bardzo istotne. Jak się okazuje, zgodnie z obecnie panującymi przepisami prawnymi ich włączenie jest obowiązkowe przez całą dobę. Co więcej, stosuje się je na zmianę ze światłami drogowymi. Trzeba też wiedzieć o tym, że światłą mijania powinno się stosować w trudnych warunkach pogodowych na przykład w czasie deszczu bądź mgły.  Bardzo istotne jest to, że światła mijania powinno się wyłączyć na postoju. W innym razie uczestnicy ruchu na drodze mogą pomyśleć, że auto jest w ruchu, co bywa problematyczne.

Światła drogowe

Istnieją też światła drogowe. Stosuje się je od wieczora do świtu. Okazuje się, że ich moc wskazuje na to, że są to światła długie. Oświetlają przede wszystkim drogę przed pojazdem, żeby zwiększyć widoczność. Warto wiedzieć o tym, że strumień światła oświetla drogę symetrycznie. Z tego powodu kierowca ma obowiązek, żeby je wyłączyć. Mogą one oślepić innych uczestników ruchu na drodze, co może być bardzo niebezpieczne.

Światła przeciwmgłowe

W samochodzie montuje się też światła przeciwmgłowe. Dzięki nim można oświetlić drogę w warunkach ograniczonej widoczności. Co istotne, występują na przodzie oraz na tyle. Należy dodać, że przednie światła stosuje się w czasie trudniejszych warunków pogodowych. Jeżeli mowa o tylnych, trzeba je włączyć wtedy, kiedy widoczność spadnie do 50 metrów.

Jak włączyć światła przeciwmgłowe?

Żeby włączyć przednie światła przeciwmgielne, trzeba przekręcić pierścień na dźwigni w górę o jedną pozycję oznaczoną ikoną przednich świateł przeciwmgielnych. Co więcej, pierścień ten zostanie w tej pozycji, a na desce rozdzielczej pojawi się zielona ikonka. Wskazuje ona, że włączono przednie światła przeciwmgielne. 

Jakie inne rodzaje świateł mamy w samochodzie

jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie

Kierunkowskazy

W każdym samochodzie montuje się też kierunkowskazy. Te światła w aucie sygnalizują zmianę kierunku jazdy.

Światła hamowania

W samochodach są też światła hamowania. Sygnalizują one hamowanie auta, a ponadto włączają się w momencie wciśnięcia pedału hamulca.

Światła pozycyjne

W każdym samochodzie zainstalowane są światła pozycyjne. Ich przeznaczeniem jest zapewnienie oświetlenia podczas postoju. Dodatkowo są też odblaskowe światła w aucie, które pozwalają na widoczność pojazdu w ciemności.

Światła awaryjne

Nie można zapomnieć, że w samochodach montowane są światła awaryjne. Ich zadaniem jest sygnalizowanie sytuacji awaryjnej. Stosowane są w czasie postoju, spowodowanego uszkodzeniem pojazdu bądź wypadkiem.

Zobacz także: Jak działa sprzęgło?

Udostępnij