profesjonalnikierowcy.pl

Blog tematyczny o samochodach, motorach i gadżetach

Gadżety

Jak płacić zbliżeniowo telefonem? Kompendium wiedzy o płatnościach bezdotykowych.

Jak płacić zbliżeniowo telefonem? Kompendium wiedzy o płatnościach bezdotykowych.

Obecnie coraz większą popularnością cieszy się płacenie zbliżeniowe. Gdy taki system pojawił się na rynku, to konsumenci mogli robić to za pomocą kart zbliżeniowych. Od kilku lat możliwe jest również płacenie telefonem.

Płacenie bezdotykowe

Płacenie telefonem to jedna z popularniejszych form płacenia w sklepach. Oczywiście, płacenie gotówką czy też za pomocą karty jest kontynuowane przez wiele osób. Jednakże mówimy o tym, że gotówka niedługo zostanie wyeliminowana właśnie przez elektroniczne formy płatności. Każdy posiadacz telefonu może bez problemu dokonać płatności, bez konieczności noszenia ze sobą portfela. Noszenie gotówki, szczególnie w dużych nominałach jest bardzo niebezpieczne. Może grozić to kradzieżą, która jest często zagrożeniem również dla życia i zdrowia. Posiadanie telefonu, z którego bezpiecznie można dokonać transakcję, jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć, że technologia ta jest stale rozwijana. Staję się przystępna również dla osób w zaawansowanym wieku, które nie miały wcześniej do czynienia z płatnościami zbliżeniowymi.

Jak płacić telefonem?

Dzisiejsze smartfony to bardzo przemyślane urządzenia, które oferują wiele możliwości. Jedną z nich jest oczywiście to, że można na nich zainstalować wiele aplikacji, które rozszerzają możliwości urządzenia. Płacenie telefonem jest możliwe niezależnie od tego, czy posiada się smartfon z Androidem, czy iOSem. Jeśli chodzi o system Android to w smartfonach, które mają zainstalowany ten system, płatności telefonem możliwe są za pomocą funkcji GPay. Aplikacja pozwala połączyć telefon z kartą bankomatową. Można powiedzieć, że funkcja ta jest przedłużeniem karty bankomatowej. W przypadku urządzeń wypuszczanych na rynek przez amerykańskiego giganta płatności odbywają się poprzez ApplePay. Aplikacja jest na każdym urządzeniu. Płacenie w obu przypadkach wygląda tak samo. Warto zaznaczyć, z telefon, który ma podłączoną kartę bankomatową, musi mieć kod PIN. W ten sposób można zminimalizować szansę na to, że ktoś niepowołany dostanie się do telefonu i wykorzysta nasze środki pieniężne.

Płacenie telefonem

Płacenie telefonem jest bardzo bezpieczne, ponieważ nie trzeba nosić ze sobą portfela. Obecnie technologia i waluty idą w stronę informatyzacji, o czym świadczyć może również fakt, że dokumenty osobiste wydawane są i będą w formie elektronicznej. Obecnie smartfony mogą być odblokowywane twarzą lub odciskiem palca, dzięki czemu tylko użytkownik telefonu będzie mógł zapłacić. Warto zaznaczyć, że płacenie oparte jest na technologii NFC, która pozwala zbliżeniowo płacić w sklepach lub innych miejscach. Co ciekawe, również banki dostosowują swoje aplikacje mobilne do płacenia zbliżeniowego, ponieważ wiele z nich ma takie funkcje w swoich produktach. Warto wiedzieć jak płacić zbliżeniowo telefonem, ponieważ może się to okazać niezwykle pomocne, wtedy gdy zapomnimy portfela lub też gotówki czy karty. Jest to przyszłość płatności i wszystko idzie ku temu, że taka forma będzie jedyną możliwą.

Udostępnij