Pierwszy śnieg najczęściej pojawia się bardzo niespodziewanie, zaskakując kierowców. Warto w takiej sytuacji być przygotowanym na niekorzystne warunki pogodowe i wcześniej zadbać o to, aby mieć do dyspozycji dobrej jakości opony zimowe. Wymiana opon w sezonie zimowym jest jedną z najważniejszych czynności, o które należy zadbać podczas codziennej jazdy samochodem. Opony zimowe są w stanie uchronić nas przed wieloma przykrymi konsekwencjami, które niesie ze sobą jazda w trudnych warunkach. Czym charakteryzują się opony zimowe oraz jak wybrać odpowiednie opony dla swojego samochodu? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.
Kiedy wymienić opony z letnich na zimowe?
Wymianą opon najlepiej zająć się przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Warto to zrobić wcześniej, ponieważ pozwala to zaoszczędzić nieco czasu i pieniędzy. Wielu kierowców zwleka z tą czynnością do pojawienia się pierwszego śniegu, a wówczas koszt opon zimowych jest większa, a ich dostępność jest niższa ze względu na dużo większe zapotrzebowanie. Zima potrafi zaskoczyć kierowców, dlatego warto być przygotowanym na niekorzystne warunki pogodowe nieco wcześniej.
Czym charakteryzuje się opona zimowa?
Każda pora roku charakteryzuje się występowaniem różnych warunków pogodowych. Nie powinien zatem nikogo dziwić podział opon na letnie, zimowe lub wielosezonowe. Taki podział nie jest przypadkowy, ponieważ poszczególne typy opony przeznaczone są do jazdy w określonych warunkach. Opony stanowią element samochodu, który posiada stały i bezpośredni kontakt z nawierzchnią, dlatego bardzo ważne jest, aby były one dobrej jakości oraz odpowiednio dostosowane do warunków na drodze.
Opony zimowe znajdują swoje zastosowanie w momencie, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7 stopni celsjusza. Występują wówczas przymrozki oraz poranna gołoledź, które sprawiają, że nawierzchnia staje się śliska. Są to sygnały, które mówią o tym, że należy niezwłocznie wymienić opony na zimowe.
Opony zimowe 185/65 r15 tworzone są w taki sposób, by zachować jak najlepsze parametry jezdne w trudnych warunkach zimowych, takich jak: lód, śnieg lub błoto pośniegowe. W oponach zimowych stosuje się mieszanki o podwyższonej zawartości krzemionki. Mieszanka zastosowana w oponach zimowych ma za zadanie utrzymać elastyczność opony w bardzo niskich temperaturach, zachowując odpowiednią przyczepność. W przypadku opon letnich, mieszanka opon twardnieje po spadku temperatury, przez co przyczepność się zmniejsza. Jest to kluczowa różnica między oponami letnimi oraz zimowymi.