profesjonalnikierowcy.pl

Blog tematyczny o samochodach, motorach i gadżetach

Gadżety

Dlaczego polerka to niezbędne narzędzie w warsztacie samochodowym? 

Dlaczego polerka to niezbędne narzędzie w warsztacie samochodowym? 

Samochód to nie tylko narzędzie do przemieszczania się z punktu A do punktu B, lecz również osobista wizytówka. Dlatego też warto raz na jakiś czas poświęcić trochę czasu i należycie zadbać o jego wygląd. Pomoże w tym uniwersalna polerka, przy pomocy której będzie można szybko i skutecznie skorygować drobne skazy na lakierze, a także zabezpieczyć go warstwą ochronnego wosku. To narzędzie ma jeszcze kilka innych ciekawych zastosowań, o których dowiesz się, czytając ten artykuł. 

Co to jest i do czego służy polerka? 

Produkowana przez japońską firmę Makita polerka https://domitech.pl/polerka-makita do lakieru to niezastąpione narzędzie dedykowane odnawianiu warstw lakierniczych oraz korygowaniu ich wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Sprzęt ten wykorzystywany jest nie tylko w przydomowych warsztatach samochodowych, lecz także w profesjonalnych zakładach detailingowych, gdzie używa się go do przywrócenia karoserii samochodu jej dawnej świetności. 

Polerowanie realizowane jest poprzez obracanie okrągłej głowicy, której powierzchnia pokryta jest gęstym rzepem. Prędkość obrotowa może być bezstopniowo regulowana, a jej zakres różni się w zależności od konkretnego urządzenia. Zazwyczaj jednak oscyluje ona w zakresie od 0 do 3500 obr./min. Niektóre specjalistyczne urządzenia mogą osiągać znacznie większe prędkości, pozwalając też wykonywać drobne prace szlifierskie.  

Do głowicy polerki przytwierdzany jest pad polerski, czyli specjalna gąbka. Jej wielkość jest różna i w dużej mierze zależy od średnicy samego urządzenia. Poszczególne gąbki różnią się też od siebie kształtem, tym samym pozwalając realizować nieco inne zadania. 

Jak zatem przebiega sam proces polerowania? Aby rozpocząć korekcję powłoki lakierniczej, wystarczy tylko nałożyć pastę polerską o odpowiednim stopniu agresywności, delikatnie rozprowadzić ją gąbką po powierzchni obrabianego elementu, a następnie zacząć go raz przy razie polerować włączonym urządzeniem. Należy jednak pamiętać, by przed rozpoczęciem pracy dokładnie wyczyścić lakier i usunąć z niego wszelkie, nawet najdrobniejsze zabrudzenia. 

Dlaczego polerka to niezbędne narzędzie

Co można zrobić przy pomocy polerki? 

Polerka to niezwykle uniwersalne elektronarzędzie, które umożliwi przeprowadzenie wielu zabiegów mających na celu korekcję skaz oraz uszkodzeń powłok lakierniczych. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, warto jednak wybrać sprzęty renomowanych producentów, taki jak elektronarzędzia Makita https://domitech.pl/firm-pol-1387741761-Makita.html

Usunięcie drobnych rys 

Pierwszym i jednym z najważniejszych zastosowań polerek jest usuwanie niewielkich rys z powierzchni lakieru. Dotyczy to w szczególności drobnych uszkodzeń spowodowanych przetarciem karoserią samochodu o gałęzie drzew lub przydrożnych krzewów. 

W rękach wprawnego operatora polerka umożliwi też pozbycie się nieco poważniejszych uszkodzeń, takich jak drobne przetarcia parkingowe. Oczywiście efekt końcowy nie będzie tak imponujący, jak całkowite przemalowanie karoserii, jednak sam zabieg jest wielokrotnie tańszy. 

Odświeżenie lakieru i wydobycie jego naturalnej głębi 

Oczywiste jest to, że każdy samochód wraz z upływem lat traci nieco na wyglądzie. Jego lakier blaknie, staje się matowy i sprawia wrażenie permanentnie zabrudzonego. W głównej mierze jest to spowodowane działaniem szkodliwego promieniowania UV oraz uderzaniem drobnych cząsteczek kurzu o karoserię podczas codziennej eksploatacji auta. 

Polerka wraz z prawidłowo dobraną pastą może niemal całkowicie odwrócić powyższy proces. Dzięki temu nawet kilkunastoletnie samochody mogą znowu wyglądać, jakby dopiero co wyjechały z fabryki. W szczególności ucieszy to posiadaczy klasyków, dla których auto nie tylko jest środkiem lokomocji, lecz także „żywą” skarbnicą wspomnień lub prywatnym pomnikiem motoryzacyjnej historii. 

Ochrona lakieru 

Polerka pomoże też w zabezpieczeniu lakieru. Dzięki niej można łatwo i szybko rozprowadzać po karoserii pojazdu wosk. Wykonana w ten sposób powłoka będzie chronić lakier przed drobinkami kurzu i piasku, zapobiegając ich przyleganiu do auta. Wosk będzie też minimalizować działanie promieniowania UV, a także przyśpieszy spływanie wody i śniegu z karoserii. 

Polerka do lakieru – zasilana sieciowo czy akumulatorowo? 

Wybierając polerkę, niezbędne będzie podjęcie decyzji dotyczącej sposobu jej zasilania. Obecnie coraz częściej odchodzi się od urządzeń zasilanych sieciowo na rzecz nowoczesnych elektronarzędzi akumulatorowych. Nie ma w tym żadnego przypadku – bezprzewodowe urządzenia zapewniają maksymalną swobodę pracy, a całkowity brak kabla eliminuje ryzyko uszkodzenia powłoki lakierniczej. 

Co więcej, bezprzewodowe elektronarzędzia niczym już nie odbiegają od wariantów zasilanych sieciowo. Najlepszym tego przykładem może być polerka akumulatorowa Makita DPO600Z https://domitech.pl/product-pol-11881-Akumulatorowa-polerka-150-mm-Makita-DPO600Z.html napędzana akumulatorami 18 V. Urządzenie to może współpracować z talerzami szlifierskimi o średnicy 150 mm, a jego prędkość obrotowa regulowana jest w zakresie o 0 do 780 obr./min. Sprzęt może też pracować w trybie oscylacji wymuszonej oraz oscylacji bezwładnościowej, co pozwala osiągać rezultaty porównywalne z korektą lakieru przeprowadzoną w profesjonalnym zakładzie detailingowym. 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij