profesjonalnikierowcy.pl

Blog tematyczny o samochodach, motorach i gadżetach

LifestyleSamochody

Czego pracodawcy wymagają od kierowców zawodowych?

Czego pracodawcy wymagają od kierowców zawodowych?

Kierowca zawodowy pojawia się na liście zawodów deficytowych w większości dużych miast w Polsce. Przyczyniła się do tego m.in. budowa licznych centrów logistycznych i przeładunkowych oraz magazynów outsourcingowych na terenie całego kraju, jak i coraz dynamiczniejsza międzynarodowa wymiana dóbr, dotycząca obecnie nie tylko dużych przedsiębiorstw, ale i ogromnej liczby mikrofirm klientów indywidualnych. Jest to zawód dobrze płatny, ale i wymagający. Jak wygląda w praktyce praca zawodowego kierowcy, ile kosztują niezbędne uprawnienia i gdzie szukać najlepszych ofert?

Jak wygląda praca kierowcy zawodowego?

Przeglądasz ogłoszenia dla kierowców Gowork i zastanawiasz się, na czym tak naprawdę polega ta praca? Otóż nie jest to tylko sama jazda samochodem. W przypadku TIR-ów, bo to o nich głównie mowa, należy najpierw udać się na załadunek. Niezależnie od tego, czy kierowca dokonuje go sam, czy też robią to pracownicy magazynu, to właśnie kierowca odpowiada za jego ostateczne ułożenie – nieprawidłowo dokonany załadunek może przesunąć środek ciężkości i przyczynić się do niebezpiecznego wypadku.

W zależności od tego, na jakich trasach się porusza, kierowca może nocować w domu codziennie, tylko w weekendy, a nawet tylko przez tydzień w miesiącu. Kursy międzynarodowe są o wiele lepiej płatne i dają okazję do zwiedzania Europy, ale jednocześnie wykonującemu je pracownikowi często doskwiera samotność i tęsknota za rodziną, jest to zatem spore wyrzeczenie.

Na koniec trasy również kierowca odpowiada za rozładunek TIR-a. Jeśli trasa jest międzynarodowa, na jego głowie spoczywa także troska o prawidłowe przeprowadzenie procedur celnych, m.in. zaplombowanie przyczepy zawierającej ładunek i jej komisyjne otwarcie w miejscu docelowym. Na długich trasach procedura załadunku i rozładunku może się powtarzać wielokrotnie, aby uniknąć tzw. pustych przebiegów.

Uważasz, że praca kierowcy międzynarodowego to coś dla ciebie? A może wolisz jednak mniejsze zarobki, ale lokalne kursy? 

Jakie wymogi formalne musi spełniać zawodowy kierowca?

Podstawowym uprawnieniem wymaganym przez pracodawcę od kierowcy jest prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Najczęściej poszukiwani są kierowcy C+E. Kurs obejmuje 20 godzin teorii i 45 godzin praktyki i kosztuje powyżej 4000 zł. Sam egzamin to każdorazowo koszt 245 zł.

Dodatkowo kierowca musi posiadać świadectwo kwalifikacji zawodowej (kod 95), potwierdzające jego uprawnienia do przewozu towarów i osób. Kurs trwa 140 godzin i kosztuje ok. 3000 zł.

Niezbędne jest również wykonanie badań lekarskich, obejmujących konsultację lekarza medycyny pracy, okulisty oraz testy psychologiczne – całkowity koszt to ok. 350 zł.

Praca w charakterze kierowcy zawodowego jest więc dobrze płatna, ale na początku wymaga naprawdę sporych nakładów. Dlatego zawsze warto sprawdzić, czy nie kwalifikujesz się do któregoś z licznych programów pomocowych – lokalnych, krajowych czy unijnych – pokrywających część lub całość kosztów (np. w ramach aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych czy wsparcia dla pracowników zwalnianych w trybie grupowym na skutek upadku zakładu pracy).

Gdzie szukać pracy w charakterze kierowcy zawodowego?

Jeśli już masz niezbędne uprawnienia, pracę znajdziesz niemal w każdym większym mieście w kraju. Kierowców potrzebują firmy spedycyjne, produkcyjne i handlowe, a także przedsiębiorstwa, na których terenie zachodzi potrzeba codziennego przewożenia dużych gabarytów (np. kopalnie kruszyw).

Ofert szukaj na portalach z ogłoszeniami – masz pewność, że są one legalne i aktualne.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij