profesjonalnikierowcy.pl

Blog tematyczny o samochodach, motorach i gadżetach

LifestyleMężczyzna

Ćwiczenia wzmacniające plecy – zalety i rodzaje

Ćwiczenia wzmacniające plecy – zalety i rodzaje

Gdy mówimy o atrakcyjnym wyglądzie, zwykle wspominamy przede wszystkim o wyrzeźbionym brzuchu i imponującym, wyraźnie zarysowanym bicepsie. Warto jednak pamiętać o tym, że na to, jak jesteśmy postrzegani, duży wpływ ma również właściwa postawa. Jeśli nie garbimy się, nasze ciała są postrzegane jako zdrowsze i sprawniejsze. Mając to na uwadze nie powinniśmy dziwić się, że ćwiczenia rozciągające plecy cieszą się dziś rosnącą popularnością.

Zalety ćwiczeń na plecy

Ćwiczenia na plecy zwykle nie są włączane ani do porannej gimnastyki, ani do profesjonalnego treningu na siłowni. Czas zastanowić się nad zmianą takiego stanu rzeczy zwłaszcza, że mogą pociągać za sobą szczególnie wiele korzyści. Na pierwszy plan wysuwa się to, że są dobrym sposobem na osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Przydają się w tym kontekście zwłaszcza mężczyznom, bo dziś ideał męskości to dość szeroka góra kontrastująca z węższą talią. Warto jednak zauważyć i to, że ćwicząc plecy możemy poprawić nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia, zwłaszcza gdy na co dzień pracujemy przede wszystkim przed monitorem komputera. Jeśli powyższe argumenty wydają się niewystarczające, można wspomnieć także o kilku dodatkowych. Ćwiczenia wzmacniające plecy dadzą więcej siły. Mocne plecy będą też chronić stawy, co przyda się podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Najpopularniejsze ćwiczenia na plecy

Świadomi tego jak ważne jest wzmacnianie pleców, możemy zacząć zastanawiać się, na ile skomplikowane będą ćwiczenia fizyczne na nie. Na szczęście, nie ma powodów do obaw. Przynajmniej kilka można włączyć do codziennego treningu bez większego wysiłku i bez narażania się na kontuzję. Doskonałym przykładem może być w tym kontekście tak zwany koci grzbiet – jedno z kultowych ćwiczeń, które niemal każdy pamięta ze szkolnych lekcji wychowania fizycznego. Rozpoczyna się je od przyjęcia pozycji klęku podpartego. Potem, bazując na wdechach i wydechach można już wykonywać określone sekwencje ruchów. Przy wydechu zaokrąglamy plecy chowając głowę między ramionami. Wdech należy wykorzystać do tego, aby unieść nie tylko głowę, ale również mostek oraz kość ogonową. Ćwiczenie jest wykonywane prawidłowo, gdy kręgosłup jest w tej pozycji wygięty w drugą stronę.

Ćwiczenia na plecy z przyrządami

Jeśli klasyczne ćwiczenia na plecy nie wydają się nam wystarczające, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, abyśmy sięgnęli po sprawdzone przyrządy do ćwiczeń. Przeważnie nie są one drogie, a efekty ich stosowania są w stanie zaimponować nawet osobom o bardzo dużych wymaganiach. Tu na pierwszy plan wysuwają się ćwiczenia na plecy z hantlami. Można je przecież wykonywać nie tylko w siłowni, ale również w domowym zaciszu. Nawet niewielkie ciężary pozwalają na wykonanie zaawansowanego treningu. Warto zacząć od wiosłowania hantlami. Skuteczne jest zarówno wiosłowanie w opadzie tułowia, jak i w oparciu o kolana. Innymi przyrządami, które warto przetestować są ławki i taśmy treningowe. W siłowni, pod okiem zawodowców, można też wzmacniać plecy wykorzystując w tym celu sztangę.

EVBIKE

Udostępnij